Dzieci dają wiele radości, powodują że dom tętni życiem, a życie rodziny jest niekończącą się przygodą. Każdy dom musi być odpowiednio dostosowany do dzieci, powinien być dla nich bezpieczny, ale też zapewniać im miejsce do spania, zabawy i relaksu. Niezwykle ważnym miejscem dla każdego dziecka, jest jego pokój. Taki pokój powinny mieć już niemowlęta, od początkowych dni życia. Każde maleństwo musi mieć swoje własne miejsce do spania i zabawy, nawet jeśli początkowo opiekunowie chcą mieć maleństwo blisko siebie, to osobny pokoik można już dla niego zrobić i spędzać z nim tam czas w trakcie dnia. Czym szybciej dziecko przywyknie do spania w swoim pokoju, tym lepiej.
Pokój dla dziecka jest specyficznym miejscem, powinien być przytulny i ładnie urządzony. Powinno w nim być mnóstwo barw, bo szczególnie dla najmniejszych dzieci, stymulacja kolorami jest bardzo ważna dla odpowiedniego rozwoju. Pokój dziecięcy by był użyteczny i praktyczny, powinien być wyposażony we właściwe meble. Wszystkie meble do pokoju dla dzieci, muszą mieć odpowiednie atesty. Najlepiej by były wykonane z bezpiecznych i ekologicznych surowców, bo dzieci zwłaszcza te najmniejsze wykazują zwyczaj wkładania rozmaitych przedmiotów do ust. Nie może więc im to zaszkodzić, kiedy poliżą łóżeczko, czy będą chciały skosztować szafki. Niezwykle ważną kwestią jest też wytrzymałość umeblowania w pokoju dla dzieci i ich stabilność. Aby zwiększyć bezpieczeństwo malucha w pokoju, warto każdy mebel przytwierdzić dodatkowo do ściany. Dzięki temu można uniknąć ryzyka przewrócenia się szafy czy łóżka na dziecko. Jednym z najważniejszych mebli dla najmłodszych dzieci, jest łóżeczko. Ten mebel ma umożliwić maluszkowi zdrowy i spokojny sen, być miejscem w którym będzie mogło zregenerować siły. Łóżeczko w pokoju niemowlęcym, musi pasować do reszty mebli. Z tego powodu najbardziej opłaca się sprawić maluchowi gotowy komplet, w którym znajdzie się łóżko dopasowane do wieku pociechy, szafa i komoda na ciuszki i pieluszki, komoda kąpielowa a także przewijak. Meble do pokoju dla dziecka są słodkie. Nierzadko ozdobione są postaciami z bajek, barwnymi ilustracjami i grafikami. Wykonane są w jasnej i ciepłej kolorystyce, co sprawia, że taki pokój dziecięcy jest miły i słodki.
W pokoju dla dzieci nie powinno także zabraknąć właściwego oświetlenia, nie za ciemnego ale też nie zbyt jasnego oraz rozmaitych, dziecięcych akcesoriów. Do nich należą gadżety do kąpieli i pielęgnacyjne, zabawki, wygodne fotele, w których będzie można dziecko karmić lub utulić przed snem, czy radio, w którym będzie można puszczać dziecku muzykę do snu. To jak urządzi się pokój dla dziecka, zależy w głównej mierze od opiekunów. W inny sposób urządza się pokój dla chłopca, inaczej dla dziewczynki, jeszcze inaczej dla rodzeństwa. Należy także brać pod uwagę wiek dziecka, jego potrzeby i charakter. Pokój dziecięcy musi być zaaranżowany z sercem, dlatego każda część wyposażenia ma być starannie zaplanowana. Dobrze jest spożytkować na to dużo czasu, rozplanować każde miejsce w pokoju, tak by maluch czuł się dobrze w takim miejscu, by było spokojne i zadowolone. Dzięki temu i opiekunowie będą mogli się spokojnie cieszyć macierzyństwem i nowym życiem w powiększonym gronie.