Narodziny dziecka to szczególny okres w życiu rodziców, który obfituje w wiele radości, jednakże i stresu. Większa część osób, już przed narodzeniem się dziecka mebluje pokoik, szczególnie w trakcie trzeciego trymestru, jakkolwiek są również tacy, którzy wierzą w zabobony, że nie powinno się nabywać mebelków przed narodzinami. Tak na prawdę nie istotne, którym typem rodzica jesteś, ważne abyś tak umeblował pokoik dziecinny, aby był on komfortowy oraz bezpieczny.

Niemowlak większość czas przesypia, dlatego że właśnie sen pobudza jego rozwój w znacznej mierze. Trzeba więc postarać się, żeby dziecko bez trudu zasypiało oraz nie budziło się niewyspane. Jak pokazują badania, dzieciaczki, które lepiej śpią, prędzej się rozwijają. W następstwie tego serduszkiem pokoju dziecinnego powinno być łóżeczko. Na rynku istnieje szeroki wybór tego typu produktów, warto skusić się na wzornik, który posiada certyfikaty bezpieczeństwa i skonstruowany jest z nietoksycznych półproduktów, jakie dodatkowo nie uczulają. Istotny jest także materac, tutaj nie można oszczędzać, kupując np. z drugiej ręki, dlatego że zgodnie z opiniami naukowców dzieci śpiące na wiekowych i przestarzałych materacach częściej umierały z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Z tej przyczyny najlepiej wybrać model materaca, który zapobiega uduszeniu się nawet w sytuacji, gdy dziecko obróci się na brzuszek. Wszystkie mateczki pragną, żeby i dzieciaki miały jak najprzyjemniejszy sen, stad kupują mnóstwo poduszek, kocyków oraz pościeli do łóżeczka, a to nie potrzebne. Dzidziuś powinno spać jedynie na materacyku, bez zbytecznych dodatków, żeby zapobiec możliwości uduszenia się.

pomieszczenie dla noworodka ma obowiązek posiadać mebelki, warto wybrać tworzywa, jakie są przebadane oraz nie posiadają wyrazistych krawędzi, o które maleństwo mogłoby się uderzyć. Należałoby zdecydować się na meble dedykowane dla noworodków, w skład jakich wchodzi komoda i komplet półek z głębokimi szufladami. Nieodłącznym elementem wyposażenia tego pomieszczenia powinien być przewijak, jaki posiada zapobiegawcze barierki, które zapobiegają upadnięciu dziecka w sytuacji, gdy jego rodzicielka sięga np. po pieluszkę. To raptem koszt w przypadku najprostszych modeli wynoszący zaledwie około 200 zł. Powinno się także zadbać o sympatyczne oświetlenie. Tutaj najlepszą alternatywą są bezpieczne żarówki, jakie posiadają atesty fotobiologiczne i nie eksploatują wrażliwego wzroku szkrabów. Jako, że pokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny nie można zapomnieć o miejscu dla rodzicielki, gdzie może siadać i w spokoju oraz ciszy nakarmić maluszka. Przetestuje się np. fotel uszak, który posiada szeroki podgłówek. W tym miejscu najlepiej kupić wariant z niegłębokim siedzeniem.
W samej rzeczy nie bez znaczenia są także kolory ścian. Nie powinno się nabywać ciężkich bardzo jaskrawych kolorów, jakie obciążają wzrok dziecka. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są standardowe biele, ecru a także delikatne róże, zielenie i błękity. Pokój maleństwa musi posiadać również nawilżacz powietrza, zwłaszcza konieczny jest zimą, kiedy nagrzewa się mieszkanie, co sprawia, ze powietrze jest suche. Zabawki dla niemowlaków nie są jeszcze tak potrzebne, nie można rozmieszczać ich w łóżeczka, jeżeli już decydujemy się na nie musimy zakupić takie modele dedykowane do danego wieku.