Zaaranżowanie pomieszczenia dziecka w żadnym razie nie jest bezproblemowym zadaniem i niekiedy przystawia wielu kłopotów. Sytuacja jest o tyle banalna, że w przypadku niemowlaków należałoby zdecydować się na ergonomiczność oraz bezpieczeństwo, a stylistyka może odejść na inny plan. W sytuacji, gdy mamy do czynienia ze starszymi dziećmi nie jest już tak bezproblemowo, przede wszystkim wówczas, kiedy zaczynają posiadać własne zdanie oraz opinie. Bez wątpienia wskazane jest, a wręcz powinno się przystrajać pokoik razem z dzieckiem i zezwolić mu na osobiste wybory, w samej rzeczy rodzic ma obowiązek kontrolować sytuację oraz zapobiegać złym wyborom. O ile maleństwo może wybrać kolor ścianek, bądź swoje biurko, tak rodziciel ma obowiązek przetestować czy posiada ono atesty i jest bezpieczne.

Na początku powinno się wybrać się do sklepu meblowego, który proponuje mebelki dedykowane do konkretnej grupy wiekowej. Należy skusić się na modele, jakie posiadają zaokrąglone i łagodne granice, co zapobiega cięższym urazom. Wszelkie komplety mebli powinny być skonstruowane z poświadczanych oraz bezpiecznych półproduktów. Jak wiadomo sen służy rozwojowi skutkiem tego, należy wybrać takie łóżeczko, które będzie i bezpieczne i komfortowe.

Pokój dla panienki
Malutkie, kilkuletnie dziewczynki niesłychanie często lubią bawić się w księżniczki i naśladować postacie z opowieści, z tej przyczyny interesującym pomysłem, może być zorganizowanie pomieszczenia w stylu małej królewny innymi słowy księżniczki. Można w tym miejscu wybrać delikatny róż, jako kolor ścian. Łóżko może być drewniane, z emblematem księżniczki. Ważne, aby było niskie. Kluczowy jest również dobór materaca, nie powinien on być zbyt miękki. Pościel może być także w konkretny wzór np. osobowości Disneya, jaki świetnie skomponuje się z wnętrzem. Do takiego pokoju przetestują się białe mebelki. Na półkach można złożyć ulubione lalki. Najdroższy miś pluszowy może zaś być położony na łóżku i usługiwać jako przytulanka.
Jeżeli przestrzeń jest znacząca, wskazane jest w niej umieścić domek dla laleczek oraz namiot, który przypomina grodzisko.

Pokoik dla młodzieńca
Młodzikowie uwielbiają zabawy samochodzikami oraz postacie z opowieści, jakie są synonimem galanterii. Doskonałym pomysłem może być zorganizowanie pokoiku odpowiednio z zainteresowaniami oraz ulubionymi postaciami superbohaterów. Kolory ścian mogą być w klasycznej bieli, błękicie czy łagodnych odcieniach szarości. Na ścianach można zawiesić plakaty z superbohaterami. O ile dziecko interesuje się samochodami można kupić łóżko w tym kształcie. Jest to wyśmienity pomysł, który zapewni bardzo dużo przyjemności najmłodszym. W przypadku chłopców, którzy uczęszczają do szkoły trzeba zadbać w podobny sposób o wygodne biurko oraz siedzisko, najlepiej nie decydować się na wariant obrotowy, gdyż zamiast odpracowywać lekcje maleństwo może się na nim kręcić i dekoncentrować. Przy łóżko wolno ulokować lampkę, która jest pomocna w sytuacji, kiedy dziecko chce w nocy skorzystać z łazienki. Na posadzce lepiej przetestuje się wykładzina dywanowa, niż panele, które są śliskie, przez co maleństwo może bardzo łatwo upaść. Nie sprawdzi się również gres podłogowy, który bezproblemowo upaprać, a gorzej wyczyścić. Przy urządzaniu pokoiku dziecięcego powinno się nie zwrócić uwagi zaopatrzenie go w konsole do gier czy komputer oraz odbiornik telewizyjny.