Temat odpowiedniej aranżacji pokoju dziecięcego zajmuje przyszłym rodzicom mnóstwo chwil. Istotne aby pomyśleli o odpowiedniej funkcjonalności wnętrza, czyli rozstawieniu mebli i wybraniu takich, które będą funkcjonalne i posłużą maluszkowi również kiedy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Choć są meble charakterystyczne tylko dla pokoju niemowlaka i ciężko je potem wkomponować w przestrzeń, to komody, czy kanapy przy łóżeczku maluszka warto dobrać z myślą o późniejszym czasie, kiedy łóżeczko ze szczebelkami zastąpi zwyczajne dziecięce łóżko.

Istotny jest dobór właściwego koloru ścian. Nie mamy zamiaru przecież wiele razy go przemalowywać, z tego powodu warto wybrać neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej kompozycji. Dodatkowo nie ważne czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także łagodne żółcie świetnie pasują do pokoju każdego dziecka. Maluchy rozwijają się w szybkim tempie i meble z okresu niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w odstawkę. Warto jednak zainwestować w elementy przestrzeni, które będą zawsze pasowały. Szezlong z poduchami ustawiony w pokoju dziecka obok łóżeczka może stać się częścią jego aranżacji. Gdy maluch podrośnie będzie miało gdzie przyjąć swoich przyjaciół np. na imprezie urodzinowej. Podobnie warto kupić szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku wiele lat.

Częścią aranżacji, który łatwo można zastąpić są naklejki na ścianach. Obecnie można kupić wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w rozmaitych deseniach i rozmaitej kolorystyce. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju dziecka zainstalować też „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której dziecko będzie mogło rysować i bazgrać bez ograniczeń, a gdy będzie większe posłuży mu jako notesik i przypomnienie o istotnych sprawach albo miejsce, gdzie notować będzie ulubione aforyzmy.

Ważną sprawą, kiedy maluch wyrośnie z łóżeczka jest wybór większego łóżka. Jeśli ma się nieograniczony budżet można rzecz jasna nabyć niebanalne łóżka w kształcie autek czy zamków. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku parę lat i szybko z niego wyrośnie. Jeżeli chce się aby łóżko było użyteczne na lata, warto kupić standardowy, ponadczasowy wzór. Łóżko z drewna będzie odpowiednie zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być ciekawa kapa na łóżko, np. z bohaterami umiłowanych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką narzutę, np. na taką z logo ukochanego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionej kapeli. Niewielkie dodatki mogą całkowicie zmienić wnętrze bazujące na klasycznych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla mniejszych jak i starszych pociech będzie tapeta 3 D, która rozwijać będzie wyobraźnię i kształtować wnętrze. Atutem takiego zastosowania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę najlepiej wybrać dywan, na którym młodsze dziecko bezpiecznie będzie się bawić. Możemy wybrać bajkowe motywy, godząc się z faktem, że pewnego dnia dywan trzeba będzie komuś podarować lub postawić na desenie, które sprawdzą się również w pokoju starszego dziecka.