Nadchodzi taki czas, że nasza pociecha wyrasta z łóżeczka i trzeba zrobić mu pokój na nowo. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna naśladować rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy pragną być zazwyczaj jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W związku z tym ich pierwsze pasje pokrywają się zwykle z pasjami i poczynaniami rodziców. Jeśli tata uwielbia grzebać w pod maską auta, to jego pociecha także się tym zaciekawi. Zwykle zawód wykonywany przez rodziców jest również fascynujący dla dziecka, więc maluchy bawią się grając role swoich rodziców. Nie trwa to wiecznie. Z czasem znajduje własne pasje, oderwane od pasji dorosłych, szczególnie gdy nadchodzi okres dorastania manifestuje swoją samodzielność, która także zaznacza się w wystroju pokoju.

Wystrój pokoju małego policjanta i strażaka
Dziecko zafascynowane zawodem policjanta chętnie będzie bawić się w pokoju zaaranżowanym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa albo policjanta. Jego elementem będzie łóżko w kształcie samochodu policyjnego, a także dywan obrazujący policjantów i złodziei lub drogę otoczoną zabudowaniami ze znakami drogowymi. Na ścianie niezastąpione naklejki ścienne, które mogą obrazować policyjny radiowóz, postacie stróżów prawa, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko imitujące samochód strażacki. Dla rodzeństwa dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, posiadające drabinkę przypominającą tą w strażackim wozie.

Urządzenie pokoju małego miłośnika przyrody
Tematyka przyrodnicza, a szczególnie zwierzęta ciekawi dzieci. Warto rozwijać w nich to zainteresowanie i zorganizować dla nich przestrzeń pokoju w którym towarzyszyć mu będą różne gatunki zwierząt, w postaci naklejek na ścianach, dywanów, kotar, czy też pościeli. Pokój dziecka urządzony w stylu surwiwalowym może być źródłem rozwijania kreatywności i zabawy w fantastyczne przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który przyniesie maluchowi namiastkę przygody. Można zastosować również drabinki i liny. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą maluch wypatrywać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Nieodzowne będą również pluszaki, imitujące różne gatunki zwierząt, które także staną się elementem wystroju i zabawy maluszka. Elementem takiego pokoju może być także hamak, zamocowany pomiędzy dwoma ścianami.

W rzeczywistości wspaniały pokój dziecięcy to taki, który dziecko będzie miało możliwość urządzić samodzielnie. Istotne aby pozostawić dziecku również możliwość wyrażenia siebie, w postaci tablicy na której będzie mogło gryzmolić kredą. Wspólne kupowanie gadżetów do pokoju może być cudowną zabawą. Aranżowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być wspaniałe wspomnienie. Jeżeli jest się wystarczająco kreatywnym, a do tego ma się zdolności konstruktorskie, pewne przedmioty można wykonać samodzielnie. Niezwykle popularne jest robienie wspólnie z dziećmi projektów pluszaków, które następnie są w szczegółach odtworzone, bez względu na proporcje. Taka przytulanka będzie na pewno najistotniejszą częścią w pokoju, z którym dziecko nie będzie mogło się rozdzielać. Pokój dla dziecka i jego aranżacja jest ważna, ale nawet najpiękniejszy nie zrekompensuje braku wspólnej zabawy i przebywania w nim wraz z rodzicami.